loader image

Obilježen Dan Grada Subotice – 1. rujna

Obilježen Dan Grada Subotice – 1. rujna

Podizanjem zastave grada i svečanom sjednicom Skupštine grada, održanoj u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici, na kojoj su uručene diplome i plakete zvanja Počasni građanin i priznanja „Pro Urbe“, danas je obilježen Dan Grada Subotice – 1. rujna. Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić obraćajući se nazočnima u Velikoj vijećnici, rekao je kako smatra da je gradska vlast koju je predvodio tijekom prethodne četiri godine bila iznimno uspješna i u potpunosti predana postizanju čim boljih rezultata, i naglasio da će aktualno čelništvo grada na čijem čelu će i u ovom mandatu biti on, najviše energije usmjeriti privlačenju domaćih i inozemnih investicija, širenju gospodarske i slobodne zone, očuvanju postojećih i otvaranju novih radnih mjesta i smanjenju nezaposlenosti.

Podsjetio je da je jedan od najvažnijih projekata i za ovaj grad, i za našu zemlju rekonstrukcija i modernizacija dionice brze pruge od Novog Sada do državne granice s Mađarskom – Kelebija, kao dio projekta brze pruge od Beograda do Budimpešte.

„Brza pruga od Beograda do Subotice trebala bi biti završena do studenog ove godine i kako se predviđa, već bi u prosincu mogao biti uspostavljen redovan željeznički promet. Taj projekt uvodi Suboticu u 21. stoljeće i bit će trajna ostavština budućim generacijama. Naša lokalna samouprava spremno je dočekala sve izazove tako velikih projekat i bila maksimalno angažirana oko eksproprijacije zemljišta i koordinacije pripremnih radova s izvođačima tog iznimno složenog posla iza kojeg će ostati ne samo moderna prometna veza, već i obnovljen povijesni željeznički kolodvor, suvremeno uređen cjelokupan prostor koji zahvaća pruga prolazeći kroz centra grada, i mnogo drugih benefita za sve nas“, naglasio je Bakić.

Za sve građanke i građane Subotice od iznimne je važnosti , kako je rekao, i nacionalni projekt „Čista Srbija“ – najveće ulaganje u kanalizacijsku infrastrukturu u posljednjih nekoliko desetljeća – kroz koji će Grad Subotica i prigradska naselja Bajmak i Čantavir dobiti 110 kilometara kanalizacijske mreže i dva nova pročistača otpadnih voda.

„Osim komunalne opremljenosti, Subotičani će ovim projektom dobiti i kvalitetniji životni standard koji se ogleda u manjem onečišćenju tla koje ih okružuje, kroz procjedne otpadne vode i septičke jame. Ovim projektom riješit će se i višedesetljetni problemi kanalizacijske infrastrukture na području našega grada“, kazao je Bakić.

Izvjesno je, dodao je, da će u predstojećem razdoblju biti realiziran i ekološki projekt obnove i rekultivacije gradskog nesanitarnog odlagališta „Aleksandrovačka bara“.

„Realizacija ovog, za nas važnog projekta, predviđena je u tri faze. Ministarstvo zaštite okoliša Republike Srbije i Grad Subotica već su izdvojili sredstva za prve dvije faze ovog projekta u visini od 387,4 milijuna dinara“, naglasio je Bakić.

Konstatirajući da nove ulice mijenjaju izgled Subotice, rekao je da je jedan od prioriteta aktualne gradske vlasti i izgradnja i obnova gradskih i prigradskih prometnica. Investirat će se, naveo je, i u obrazovanje i predškolsko obrazovanje, zdravstvo, izgradnju komunalne infrastrukture, poljoprivredu, zaštitu okoliša, turizam, kulturu i sport, a radit će se, kako je rekao, i na intenziviranju regionalne i prekograničnu suradnju.

„Posebnu pozornost posvetit ćemo našim najstarijim sugrađanima kako bi imali dostojanstvenu starost, koju svakako zaslužuju. Jedan od ciljeva bit će nam i stvaranje boljih uvjeta za zapošljavanje mladih, obrazovanih ljudi, kako bi ostali živjeti u Subotici i pridonosili njezinom napretku i razvitku, ali i napretku i razvitku naše države Srbije“, kazao je gradonačelnik Bakić.

Naglasio je da će zahvaljujući brizi države i ogromnoj potpori s viših razina vlasti, ove godine biti završena rekonstrukcija, adaptacija i dogradnja, kao i kompletno opremanje formirane funkcionalne cjeline zgrade subotičkog Narodnog kazališta, koja obuhvaća cijeli objekt osim Koncertne dvorane koja je, sama po sebi, posebna funkcionalna cjelina.

„Do 15. rujna biti će sve gotovo, jer će biti ishodovana i uporabna dozvola. Ovim objektom kulture naš grad dobio je sve tehnološke i prostorne mogućnosti da postane regionalni kazališni i kulturni centar usmjeren vlastitoj produkciji, organizaciji festivala i drugih manifestacija iz područja scenskih umjetnosti, kao i intenzivnoj suradnji sa susjednim zemljama i kulturama“, rekao je Bakić.

Naglasio je da će u fokusu rada aktualne gradske vlasti na prvom mjestu – kako je to i do sada bilo – a biti će i ubuduće, Subotičanke i Subotičani.

„Naš je cilj omogućiti im što sigurniju budućnost i poduzeti sve da njihov život bude čim bolji i kvalitetniji. Kroz sve projekte, aktivnosti i ciljeve koje namjeravamo realizirati, nastavit ćemo čuvati i njegovati ono što je – ponovit ću to i ovog puta – svakako prepoznatljivo kao najveće blago ne samo našega grada, nego i Autonomne Pokrajine Vojvodine, i Republike Srbije, a to je bogatstvo različitosti u etničkom,  kulturnom i svakom drugom pogledu“, naglasio je Bakić.

Čestitajući svim Subotičankama i Subotičanima 245. godišnjicu Grada Subotice, čestitke je također uputio i Imreu Kernu, diplomiranom inženjeru tehnologije, na zvanju Počasni građanin za istaknuto i trajno životno djelo kojim se pridonosi podizanju ugleda Grada  Subotice u zemlji i inozemstvu, kao i dobitnicima priznanja „Pro Urbe” koje se dodjeljuju za istaknuta djela koja značajno pridonose ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrijednosti: Ustanovi kulture „Dječje kazalište“ Subotica, Tiboru Pekáru, profesoru violine u mirovini, i Odjelu za onkologiju Opće bolnice Subotica.

Na kraju obraćanja, izrazio je zahvalnost svima koji su došli uveličati današnju svečanu sjednicu – prijateljima iz Mađarske, prijateljima iz Osijeka i Satničke Đakovačke, iz Republike Hrvatske, kao i prijateljima iz Rumunjske.

Zahvalio se, također, i predstavnicima općina Berane, Pljevlja i Nikšića, iz Crne Gore, predstavnicima iz Republike Srpske i predstavnicima gradova i općina iz Republike Srbije, a posebnu zahvalnost izrazio je izaslanstvima iz „naše južne pokrajine, Novaku Živiću, predsjedniku Privremenog tijela grada Prištine, i Srđanu Popoviću, načelniku Kosovskog upravnog okruga“ koji su se, kako je rekao, i „pored zuluma koji na našem Kosovu i Metohiji čine šiptarski teroristi na čelu sa zlikovcem Kurtijem“ odazvali pozivu i došli na svečanu sjednicu Skupštine Grada Subotice.

„Zahvaljujem se i predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću – koji je i Počasni građanin Grada Subotice – na ogromnoj potpori u realizaciji projekata iznimno važnih za naš grad, kao i na njegovoj predanosti poboljšanju životnih uvjeta svih građana i građanki Srbije i jačanju imidža naše države u međunarodnim okvirima. Na velikoj i nesebičnoj potpori zahvaljujem također, i Vladi Republike Srbije, i Pokrajinskoj vladi”, zaključio je gradonačelnik Stevan Bakić.

Dániel Gyivánovity, predsjednik Skupštine Grada Subotice podsjetio je na povijest stjecanja statusa grada.

„Poveljom o stjecanju statusa slobodnog kraljevskog grada, Subotica nije dobila samo novo ime – dobila je priliku da izađe iz sjene provincijalnosti, dobila je mogućnost razvitka sukladno političkim, ekonomskim i kulturnim vrijednostima Srednje Europe. Danas, 1. rujna obilježavamo 245 godina od kada je na svečanosti elibertacije pročitana Povelja kojom je Subotica odlikovana titulom slobodnog, kraljevskog grada. Grad je tada dobio i kraljevsko ime – Maria Theresiopolis.“, rekao je Gyivánovity.

On je, između ostalog govorio i o važnosti željezničkog prometa za razvitak Subotice kroz povijest a posebno trase Subotica- Segedin.

„Željeznička pruga Subotica–Segedin imala je presudan utjecaj na razvitak grada, jer je omogućila izvoz poljoprivrednih proizvoda, razvitak trgovine, poduzetništva i industrije“, rekao je Dániel Gyivánovity.

Prema njegovim riječima, za Suboticu je razvijanje željezničkog prometa i cestovne infrastrukture od vitalnog značaja: rekonstrukcijom i modernizacijom željezničkog koridora Beograd–Budimpešta, od čega će dionica Subotica–Beograd biti završena uskoro, krajem studenog; obnavljanjem pruge Subotica–Segedin, te rekonstrukcijom pruge prema Senti, uz prugu ka Somboru i planovima da se obnovi pruga prema Baji, Subotica postaje, nakon Beograda, najvažnije željezničko čvorište u zemlji.

Predsjednik Skupštine grada, ovom prilikom podsjetio je i na zasluge u izgradnji i razvitku Subotice nekadašnjeg gradonačelnika Károlya Bíróa.

„U vrijeme mandata gradonačelnika Károlya Bíróa, izgradnja i razvitak Subotice dostigli su vrhunac. 17. rujan 1903. godine, nova Sinagoga predana je na uporabu. Ovu prekrasnu građevinu mi današnji Subotičani desetljećima smo gledali kako propada, mireći se pomalo s činjenicom da više nikada neće zablistati u svom pravom sjaju. Postojao je jedan čovjek (čovjek u najplemenitijem smislu riječi), koji se nije pomirio s ovom činjenicom, kao što se nije pomirio ni s brojnim drugim stvarima. Nije se pomirio ni sa činjenicom da smo kolektivno posvađani. Na njegovu inicijativu i zahvaljujući njegovom mudrom političkom djelovanju, prije 11 godina postignuto je povijesno pomirenje Srba i Mađara, i brisanje kolektivne krivnje. Zahvaljujući njemu, odnosi između dviju zemalja nikada nisu bili bolji, a ono što je nama ovdje još važnije, odnosi između dva naroda nikada nisu bili bolji. Bio je to István Pásztor, koji nas je 30. listopada prošle godine tragično naglo napustio, ali nas je prije toga izveo na pravi put. Zadužio je sve nas, i siguran sam da će on još dugo, dugo živjeti u našim srcima, ali i u ozbiljnim povijesnim knjigama“, rekao je Dániel Gyivánovity.

Također, podsjetio je da je za vrijeme mandata gradonačelnika Károlya Bíróa, 15. rujna 1912. godine, Gradska kuća, simbol i ponos Subotice, predana svojoj namjeni. U isto vrijeme završen je i kompleks secesijskih objekata na Paliću, koji čine Vodotoranj, Velika terasa, Ženski štrand, Glazbeni paviljon i Spomen česma.

„Razvitak grada zahtijeva zajedničko djelovanje svih donositelja ključnih političkih odluka; zahtijeva uzajamno uvažavanje političkih partnera i siguran sam da ćemo odlično surađivati vodeći se interesima svih građana i zajedno predano raditi na projektima za opće dobro našeg grada. Služiti svome gradu, služiti svom zavičaju čast je, ponos i privilegij“, zaključio je Dániel Gyivánovity.

U ime nagrađenih prisutnima se obratio i dobitnik zvanja Počasni građanin, Imre Kern.

Svečana sjednica Skupštine Grada Subotice, u okviru koje je izveden i prigodan glazbeni program, počela je himnom „Bože pravde” koju je izveo Crkveni zbor „Sveti Roman Melod”.

Previous PROGRAM OBILJEŽAVANJA DANA GRADA 2024

Subotica - Суботица - Szabadka © 2025. hr.subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER