loader image

Obilježena 80. godišnjica oslobođenja Subotice od fašizma

Obilježena 80. godišnjica oslobođenja Subotice od fašizma

Polaganjem vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma i na spomen-kompleks palim crvenoarmejcima danas je obilježen 10. listopada – Dan oslobođenja Subotice u Drugom svjetskom ratu. Vijence na Spomenik žrtvama fašizma, na Trgu žrtava fašizma, položila su brojna izaslanstva, a u ime građana Subotice, lokalne samouprave i Gradskog odbora SUBNOR-a, vijenac je položilo izaslanstvo na čelu s gradonačelnikom Subotice Stevanom Bakićem. Uz podsjećanje da su na današnji dan, prije 80 godina, borci Subotičkog partizanskog odreda i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, skupa s vojnicima junačke Crvene armije, oslobodili Suboticu od fašističkog okupatora, gradonačelnik Bakić je, obraćajući se prisutnima nakon polaganja vijenaca i intoniranja himne „Bože pravde“, rekao da tijekom tih ratnih godina ni Subotica nije bila pošteđena velikog danka u ljudskim životima iako je bila udaljena od najžešćih ratnih operacija, i da je u Drugom svjetskom ratu stradalo više od 7.000 građana Subotice.

„Poštujući slavnu i herojsku borbu domoljuba i antifašista – čiji su najviši ideali bili sloboda, ravnopravnost svih naroda i njihovo pravo da budu svoji na svome – naša je obveza odati počast žrtvama koje su u temelje naše slobode ugradile svoje živote i položimo vijence na njihove grobove. Svi koji su bili dio te velike borbe i velike pobjede pravde, slobode i čovječnosti, zaslužuju, kako je netko to ranije rekao, vječnu zahvalnost, iskreno divljenje i najdublje poštovanje“, naglasio je gradonačelnik Bakić.

Iako je antifašizam, naveo je, u tom najvećem i najsmrtonosnijem ratnom sukobu u povijesti ljudske civilizacije odnio pobjedu, to ne znači da je nestala prijetnja od fašizma – monstruozne ideologije zla i razaranja utemeljene na mržnji i zločinu koja je narodima svijeta nanijela ogroman broj žrtava.

„I danas, nažalost, postoje pokušaji revizije Drugog svjetskog rata, nastojanja preobrazbe fašizma u neke druge ideologije zlodjela i nasilja. Zato je važno ukazati na opasnost od eskalacije tih ideologija, ali i ne dozvoliti pokušaje prekrajanja činjenica i falsificiranja povijesti, s ciljem pobjede laži nad istinom“, kazao je Bakić.

Naglasio je da mi s punim pravom i ponosom trebamo govoriti o našoj povijesti jakog antifašističkog pokreta i činjenici da je Srbija bila dio globalne antifašističke koalicije, rame uz rame sa silama pobjednicama.

„A, naš se narod– ugradivši u pobjedu nad fašizmom brojne živote hrabrih i odvažnih sinova i kćeri – svrstao u red velikih, odlučnih i ponosnih naroda koji su tom zlu stali na put i spriječili da ono zavlada svijetom”, naglasio je Bakić.

Skrenuo je pozornost da obilježavanjem deseti listopada čuvamo i uspomenu na važnost pobjede nad fašizmom i dodao da je od iznimnog značaja za naše mlade formiranje zdravog i kritičkog stava prema tom povijesnom događaju, kroz sagledavanje njegovog realnog značaja.

„Mlade generacije koje dolaze trebale bi znati koliko su naši slavni preci skupo platili pobjedu nad fašizmom, bolje razumjeti i sagledati našu prošlost i shvatiti da zlo ne poznaje granice.

Na nama je da im, svi skupa, ostavimo slobodnu, razvijenu i prosperitetnu Srbiju koja, kako naglašava naš predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, ostaje predana idealima antifašizma, slobodarstva, nepokornosti i suradnje“, kazao je gradonačelnik Bakić.

Čestitajući Subotičanima Dan oslobođenja u Drugom svjetskom ratu, rekao je da naša Srbija stoji na braniku povijesne istine i da naša zemlja posljednjih godina poduzima puno kako bi od zaborava otrgnula naš veliki prinos antifašističkoj borbi.

„Subotica, koja dostojno baštini vrijednosti antifašizma, i ubuduće će slijediti takav pristup i obilježavati deseti listopada na način koji tom, za nas značajnom datumu, uistinu i priliči“, poručio je gradonačelnik Stevan Bakić.

Nazočnima na komemoracijskom skupu kod Spomenika žrtvama fašizma obratio se i predsjednik Gradskog odbora SUBNOR-a Subotica Aleksandar Toković.  

Vijenac na Spomenik žrtvama fašizma u ime Vlade Republike Srbije i Sjevernobačkog upravnog okruga položilo je izaslanstvo na čelu s načelnikom Okruga Bojanom Šoralovim, a u ime SUBNOR-a Srbije i SUBNOR-a AP Vojvodine vijenac je položilo izaslanstvo koje je predvodio Jovo Baroševčić. Vijence su položila i izaslanstva SUBNOR-a iz više gradova i općina Vojvodine, izaslanstvo Židovske općine Subotica i izaslanstva brojnih udruga, političkih partija, stranaka i nevladinih organizacija.

Subotica je od fašizma oslobođena 10. listopada 1944. godine. Na dan u kojem je njegov grad izborio dugo priželjkivanu slobodu, u žestokom okršaju na Željezničkom kolodvoru smrtno je ranjen hrabri komandant Subotičkog partizanskog odreda Jovan Mikić Spartak.

Nakon polaganja vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma, vijenci su, uz prigodan kulturno-umjetnički program, položeni i na Spomen-kompleksu palim crvenoarmejcima – vojnicima Trećeg Ukrajinskog fronta, na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi. U ime Grada Subotice vijenac je položilo izaslanstvo na čelu s gradonačelnikom Stevanom Bakićem.

Previous Subotica na najznačajnijem svjetskom sajmu investicija u Münchenu

Subotica - Суботица - Szabadka © 2025. hr.subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER