loader image

Održana komemoracija žrtvama iz 1944. i 1945. godine

Održana komemoracija žrtvama iz 1944. i 1945. godine

Danas je na Senćanskom groblju, na parceli br. 44, kod spomenika „Ptica slomljenih krila“, održana ekumenska liturgija i svečana komemoracija žrtvama iz 1944. i 1945. godine. Obraćajući se prisutnima, predsjednik Skupštine Grada Subotice Dániel Gyivánovity rekao je da je danas Dan mrtvih, praznik posvećen onima koji više nisu s nama, i da nam utjehu daju uspomene nastale tijekom zajedno provedenog vremena.

„Svake godine smo tu kako bi ublažili bol i iznova ponovili da ne postoje dobri i loši narodi, samo postoje dobri i loši ljudi. Sada odajemo počast sjećanju na one koje je nasilje zahvatilo najokrutnijim sredstvima samoosude. Čija je rodbina mogla tugovati samo u tajnosti, a bol radi gubitka strah je učinio još nepodnošljivijim. Nisu im mogli podići spomenik, nisu smjeli odnijeti cvijeće, dugo nisu smjeli pričati o ovim strahotama. Ime mog pradjeda Oszkára Nemesa također je ovdje uklesano“, kazao je Gyivánovity.

Morali smo, dodao je, prošlost ostaviti za sobom.

„Ne iskriviti, promijeniti, nego razotkriti, prihvatiti, izvinuti se i oprostiti. Da, ostaviti za sobom. Način na koji su to učinili Srbi i Mađari može poslužiti za primer cijeloj Europi. Polažemo vijence na spomenik žrtvama racije u Novom Sadu, kao i u drugim naseljima gdje su pogubljeni nevini ljudi, bilo 1941.-42., bilo 1944.-45. I žrtve racije počinjene 1942. godine su naše žrtve, svaka nevina žrtva jednako je važna, jer mi osuđujemo svaku nepravdu, samoosuđivanje i okrutnost. Tko god da je počinitelj”, rekao je Dániel Gyivánovity.

Podsjetio je da je postignuto formiranje Mješovite mađarsko-srpske akademske komisije koju su osnovali predsjednici dviju zemalja.

„Nakon četiri godine, Narodna skupština Republike Srbije osudila je zločine počinjene nad civilnim stanovništvom mađarske nacionalnosti u Vojvodini, i predsjednici dviju država skupa su položili vijence na tada otkrivenom spomeniku žrtvama racije u Čurugu. Godinu dana kasnije, 2014. Vlada Srbije je uredbom ukinula kolektivnu krivnju i predsjednik Srbije posjetio je parcelu broj 44 kako bi odao počast stradalima“, naveo je Gyivánovity.

Prije pet dana, 28. listopada, naglasio je, ovaj povijesni čin ponovila su i potvrdila dva aktualna predsjednika država, dr. Tamás Sulyok i Aleksandar Vučić.

„Također, 30. listopada, na prvu godišnjicu smrti Istvána Pázstora i točno devet godina nakon vladine uredbe iz 2014. godine, bivši predsjednici János Áder i Tomislav Nikolić dobili su nagradu István Pázstor, jer su 2013. godine napravili ovaj prvi, najvažniji korak koji je doveo do srpsko-mađarskog povijesnog pomirenja”, rekao je Gyivánovity.

Naglasio je da usred prirodnih katastrofa, epidemija, energetskih i ekonomskih kriza i strahota rata koji su okrenuli svijet naglavce, moramo shvatiti koliko ovisimo jedni od drugih.

„Duboko sam pogođen jučerašnjom nezapamćenom i neshvatljivom tragedijom u Novom Sadu. Obiteljima poginulih izražavam iskrenu sućut u svoje osobno ime i u ime Skupštine Grada Subotice. Vidimo da tu nema, a naravno nikad nije ni bilo mjesta raskolu. Meni je neshvatljivo kako pojedinci žele naše zajedničke tragedije i stradanja iskoristiti za pribavljanje političkih poena”, kazao je Gyivánovity.

Rekao je da je trebalo proći 50 godina kako bismo o događajima iz 1944./45. godine mogli javno, bez straha govoriti, i još dva desetljeća da se rasvijetle na državnoj razini.

„Prošlost ne možemo izmijeniti, ali naša je dužnost učiniti sve da se ovakve stvari više nikada ne ponove. To dugujemo sjećanju na žrtve, ali i generacijama koje dolaze, jer njihova budućnost ovisi od naših odluka”, zaključio je Dániel Gyivánovity.

Vijenac na spomenik „Ptica slomljenih krila“ u ime Skupštine Grada Subotice položio je predsjednik Skupštine grada, Dániel Gyivánovity, dok je u ime gradonačelnika Subotice Stevana Bakića vijenac položio pomoćnik gradonačelnika Srđan Samardžić. Vijenac je položio i narodni zastupnik i predsjednik Saveza vojvođanskih Mađara, dr. sc. Bálint Pázstor, a u ime Skupštine AP Vojvodine vijenac je položio predsjednik Skupštine Bálint Juházs.

Vijence su položili i predstavnici Veleposlanstva Mađarske i generalnih konzulata Mađarske i Hrvatske, predstavnici nacionalnih vijeća nacionalnih manjina, političkih partija, potomaka žrtava.

Danas je u Bajmaku, na Spomen groblju kod Bagrema održano sjećanje na nedužne žrtve stradale 2. studenog 1944. godine, a komemorativni skup održan je i na Velikom groblju u Čantaviru.

Danas je u 16,30 sati u crkvi Svetog Jurja održana misa nevinim žrtvama iz 1944./45. godine.

Previous Predstavljen IPA projekat „OPTI-BIKE 3“

Subotica - Суботица - Szabadka © 2025. hr.subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER