loader image

Počela realizacija projektnih aktivnosti u okviru projekta „Učimo svi zajedno“

Počela realizacija projektnih aktivnosti u okviru projekta „Učimo svi zajedno“

Grad Subotica, jedna je od 20 odabranih lokalnih samouprava u našoj zemlji, koja sudjeluje u projektu „Unaprijeđeni ravnopravni pristup i završavanje predsveučilišnog obrazovanja djece kojoj je potrebna dodatna obrazovna potpora“ čiji je skraćeni naziv „Učimo svi zajedno“, a koji realizira Ministarstvo obrazovanja u suradnji s Unicef-om uz potporu EU.

Glavni ciljevi projekta „Učimo svi zajedno“ usmjereni su na daljnji razvitak inkluzivnih politika, zakonskog okvira, jačanje mehanizama i institucionalnih kapaciteta za praćenje, koordinaciju i realizaciju inkluzivnog obrazovanja, za osnaživanja kapaciteta nastavnika i drugih profesionalaca iz područja obrazovanja, zdravlja i socijalne zaštite za pružanje odgovarajuće i kvalitetne dodatne potpore, kao i za organizacije civilnog društva. Cilj projekta je poboljšanje kvalitete i promicanje inkluzivnog obrazovanja kao općeprihvaćenog standarda u obrazovnom sustavu Republike Srbije.

U okviru projekta „Učimo svi zajedno“ za 20 lokalnih samouprava osiguran je grant program u cilju unaprjeđenja kapaciteta za inkluzivno obrazovanje na lokalu. Grad Subotica u okviru projekta „Učimo svi zajedno“, realizira projekt „Ne napuštaj školu“. Prva aktivnost ovog projekta je dvodnevni seminar za odgajatelje iz predškolskih ustanova i nastavnike subotičkih osnovnih i srednjih škola pod nazivom „Inkluzivno obrazovanje i individualni obrazovni plan“, koji je održan u subotu 6. i u nedjelju 7. travnja 2024. godine, u OŠ „Ivan Goran Kovačić“.

„Ovaj dvodnevni stručni seminar treba poboljšati mehanizme potpore djeci i učenicima i njihovim roditeljima, kako bi se povećao obuhvat djece i smanjilo osipanje djece i učenika iz osjetljivih skupina iz obrazovno-odgojnog sustava i kako bi se oni što kvalitetnije uključili u obrazovanje i život u društvenoj zajednici“ izjavila je pozdravljajući sudionike seminara članica Gradskog vijeća za obrazovanje i kulturu Milanka Kostić. Dodala je, da će uz ovu edukaciju u Subotici u okviru projekta „Ne napuštaj školu“, biti održana i edukacija „Mehanizmi uspješne tranzicije“, tribina za roditelje i okrugli stol, na kojem će biti predstavljeni rezultati projekta i promocija primjera dobre tranzicijske prakse. „Pristupit će se i izradi priručnika koji će sadržavati primjere dobre tranzicijske prakse. U njemu će se nalaziti tranzicijski protokoli za prijelaz iz predškolske ustanove u osnovnu školu, te tranzicijski protokoli za prijelaz iz osnovne u srednju školu. Projekt predviđa i nabavu didaktičkih sredstava za učenike nižih razreda osnovnih škola iz osjetljivih skupina, kako bi lakše usvajali matematičke pojmove“ navela je Kostić.

Edukaciju „Inkluzivno obrazovanje i individualni obrazovni plan“ održali su stručni suradnici Udruge „Most“. „Edukacija nastaje u vrijeme donošenja Zakona o osnovama sustava obrazovanja i odgoja koji, sukladno Ustavu Republike Srbije i međunarodnim konvencijama, svoj djeci jamči pravo na kvalitetno obrazovanje. Nastala je iz potrebe pružanja potpore obrazovnim djelatnicima u cilju poboljšanja radnih kompetencija u inkluzivnoj školi/vrtiću, otvorenoj svoj djeci, bez diskriminacije i segregacije“ izjavila je autorica seminara Milena Jerotijević iz Udruge „Most“. Kako je naglasila, očekuje se da će sudionici putem edukacije povećati pozitivan stav prema inkluzivnom obrazovanju, razumjet će da je deci iz osjetljivih društvenih skupina potrebna dodatna potpora kako bi ostvarila svoja osnovna prava, a prije svega pravo na obrazovanje. „I što je posebno važno, poboljšat će kompetencije za pružanje potpore svakom djetetu/učeniku za uključivanje i napredovanje tijkeom procesa obrazovanja“ rekla je Milena Jerotijević.

Cilj edukacije je upoznavanje polaznika sa zakonskim okvirom inkluzivnog obrazovanja, a prije svega s Pravilnikom o IOP-u, poboljšanje vještine izrade IOP-a, odnosno izrade  pedagoškog  profila,  plana mjera  potpore, personaliziranog plana aktivnosti, planiranja sata u razredu/ skupini koju pohađa i učenik kojem se pruža dodatna potpora, te upoznavanje sa strategijama nastave s darovitim učenicima jer i oni predstavljaju jednu osjetljivu skupinu. Tijekom edukacije, polaznici su razmjenjivali iskustva i nejasnoće, iznosili primjere dobre prakse što predstavlja najvjredniji oblik horizontalnog učenja unutar homogene profesionalne skupine.

Sudionica seminara, psihologinja Larisa Gvozdenović iz OŠ „Sonja Marinković“ izjavila je da je seminar iznimno koristan, jer je pružio nova teorijska i praktična znanja djelatnicima u prosvjeti, ali i onima koji već imaju veliko iskustvo u odgojno-obrazovnom radu s djecom s poteškoćama u učenju i razvoju, ili djecom koja dolaze iz socijalno nestimulirajućih sredina. „Prvi dan seminara obilježilo je stjecanje informacija od praktične važnosti za pisanje pedagoškog profila deteta, kao početnog koraka uvođenja djeteta u proces inkluzivnog obrazovanja, kao i o načinima prepoznavanja darovite djece, čemu sam osobno, kao psiholog u osnovnoj školi, trenutačno posebno posvećena, odnosno sprječavanju negativne pojave u obrazovno-odgojnom sustavu koja podrazumijeva previđanje darovite djece i nedostatke u mehanizmima njihove identifikacije, pri čemu je za dobrobit takvog djeteta, od presudne važnosti da se pravodobno prepoznaju, kako im se ne bi dozvolilo da uzmu maha”, rekla je Gvozdenović. “Drugi dan seminara bio je posvećen stjecanju teorijskih znanja o zakonskim obilježjima Pravilnika o IOP-u, koja imaju za cilj prevladavanje možebitnih nejasnoća u svezi pravila i procedura provedbe procesa inkluzivnog obrazovanja, kao i primjenom iznimno praktičnih i konkretnih vježbi, tijekom kojih su svi sudionici seminara, uz potporu voditeljica iz Udruge ,,Most”, imali priliku oprobati se ili uvježbati u pisanju individualnih obrazovnih planova za učenike koji su uključeni u proces inkluzivnog obrazovanja. Ono što bih izdvojila kao posebnu prednost ovog seminara jeste upravo izbalansirana mješavina teorijskih znanja na temu provedbe inkluzivne prakse i uvježbavanja, na licu mjesta, s educiranim voditeljicama, s konkretnim primjerima kako uspješno napisati plan rada s djecom s poteškoćama u učenju ili razvitku, što sve skupa predstavlja značajno osnaživanje i senzibiliziranje svih prisutnih za tako važnu praksu kakva je provedba procesa inkluzivnog obrazovanja u našoj zemlji“ zaključila je Larisa Gvozdenović.

Projekt „Ne napuštaj školu“ Grad Subotica realizira u suradnji s partnerskim organizacijama „Centrom za potporu i razvitak Subotica“ i Udrugom za efektološku potporu i edukaciju „Tedef“ iz Subotice.

Previous U Subotici održan dvanaesti Dan znanosti i inovacija

Subotica - Суботица - Szabadka © 2025. hr.subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER